GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål på fot 12354250
*
nr 1235 4250
Skål på fot
majolika, figural. Höjd: 31, diameter: 22,1900-tal
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 februari 2019
kl 20:01:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/2 11:12:01
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: figural keramik majolika skål på fot
-
6034 Skål på fot
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Diameter:..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:51
*
Skål på fot
nr 1235 4250
Skål på fot
majolika, figural. Höjd: 31, diameter: 22,1900-tal
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 februari 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/2 11:12:01 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: figural keramik majolika skål på fot
-
6034 Skål på fot
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Diameter:..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:51